GYIK

Gyakran ismételt kérdések

Igen, a KAT. F1 és KAT. F2 , valamint P1 és T1 jelölésű termékek egész évben, engedély nélkül, magánterületen felhasználhatóak. A szilveszteri konténerekben forgalmazott tűzijátékok döntő többsége ilyen. Egész évben működő üzletekben, így nálunk is, kizárólag csak ilyen terméket lehet megvásárolni.

A csomagolásokon lévő használati útmutatók kötelezően tartalmaznia kell a termék kategória megjelölését.

Ezek a KAT. F3 jelölésű tűzijátékok. Kifejezetten nagy csövekkel rendelkeznek, vagy nagyon magas lövésszámmal, sok töltettel.

Kizárólag a KAT. F3 jelölésűt, ahhoz a konténerhez, ahol azt év végén megvásároltad. A KAT. F1, KAT F2, T1 és P1 jelölésű termékeket meg lehet tartani, és év közben is lehet használni.

Sokféle tűzijáték létezik, de szinte mindegyiket úgy kell működésbe hozni, hogy egy zöld gyújtózsinórt meggyújtunk.

Isten ments! Tilos és balesetveszélyes! Rakéta mindig a pálcájával együtt emelkedik a levegőbe, ezért olyan csőbe, üvegbe kell helyezni, amiben a rakétapálca nem szorul meg, és ki tud abból könnyedén repülni. Túlzottan nagy nyílása se legyen a csőnek, mert akkor a rakéta eldől benne, és esetleg oldalirányba fog kilőni.

Nem. A petárda egy tűzijáték típus, amit arra hoztak létre, hogy hanghatással járjon. Magánszemélyek általi birtoklása, részükre történő forgalmazása 2006 óta Magyarországon tilos!

Ezek valószínűsíthetően valamilyen gyártási hibával, leggyakrabban összekötő gyújtózsinórok szakadása miatt merülnek fel. Ezeket a forgalmazónak vissza kell vinni, aki köteles azokat terítésmentesen visszavenni. (Mi a vételárat is visszafizetjük!)

Magyarországon kötelezően fel kell tüntetni a csomagoláson, hogy a termék meddig használható fel. Amennyiben más európai országból származik a termék, ott nem feltétlenül írják rá, ugyanis az uniós szabvány azt mondja: amíg egy termék rendeltetésszerűen használható, addig lehet használni.

Ha szemmel láthatóan fizikailag sérült (pl. behorpadtak a csövek, összelapultak), vagy ha a termék nagyon szét van ázva, vagy láthatóan valamikor nagyon-nagyon szétázhatott (néhány perc az esőn nem okoz bajt, de ha egész éjszaka ázik, utána már ne használjuk el, még ha ki is szárad).

Apró, játékos termékeket pár méterről: jellemzően 1 vagy 8 m a biztonsági távolságuk. A több lövéses telepeket, rakétákat, csöves bombákat, azok kaliberének nagyságától függően, de minimum 20-25, a tényleg nagyon nagy kaliberűeket minimum 30-35 m-ről érdemes nézni. Tévedés, hogy közel legyünk a termékhez, ugyanis akkor alulról fogjuk csak látni az effekteket, és az úgy nem látványos (inkább csak izgalmas 🙂 ).