Római gyertyák

Csillagok és csóvák

A római gyertya egy hagyományos típusú tűzijáték, amely egyetlen csőből áll, amibe több lövést is belepréseltek. Jellemzően 5-20 lövés között tudunk ilyeneket vásárolni. Minél vastagabb a cső mérete, annál több a pirotechnikai elegyet tartalmaz, így nagyobb látványra számíthatunk.

A kisebb kaliberű római gyertyák szerényebb csillagokat, színes gömböket, vagy csóvákat lőnek. A nagyobbak változatos effekteket tartalmazhatnak, amelyek durranva, gyönyörű csillagokat bontanak az égen.

Hogyan kell használni?

A római gyertyát oszlophoz, rúdhoz kell erősíteni, vagy fix csőbe helyezni, úgy, hogy a gyújtózsinórral ellátott vége nézzen az ég felé. Oldalt állva gyújtsuk meg a gyújtózsinórt, majd 5-8 mp késleltetés után egymást követő lövések hagyják el a torkolatot. A lövések között sokszor tapasztalhatjuk, hogy néha csak egy pillanatnyi, néha akár 5-7 mp idő is eltelik, éppen ezért amikor úgy érezzük, hogy már nem lő többet, akkor is várjunk még legalább egy fél percet, mielőtt leszerelnénk a rögzítésről.

Mikor használható?

Az F2 kategóriába tartozók egész évben, az F3-asok csak december 31-én este 18 óra és január 1. reggel 6 óra között. Vannak F4-es kategóriába soroltak is, ezeket csak szakképzett pirotechnikusok használhatják fel, de ilyenek kiskereskedelmi forgalomban nem vásárolhatóak.

Mire kell ügyelni?

Sokak használják kézből is a római gyertyát. Én nem javaslom, ez nem a helyes használat módja. Különösen veszélyes, ha „lézerfegyvernek” gondolva, egymást próbálják lövöldözni vele. Súlyos sérüléseket okozhat!

És azt tudtad, hogy...?

Neve ellenére a római gyertya nem az ókori Rómából vagy Itáliából származik, hanem Kínából. Nevét onnan kapta, hogy az itáliai reneszánsz idején vált népszerűvé.