Kiegészítő technikai eszközök

Technikás megoldások

A budapesti augusztus 20-i tűzijáték vagy egyéb nagy rendezvényeket kísérő komoly tűzijátékok során, számos, a termékek megfelelő működését, rögzítését biztosító technikai eszköz kerül felhasználásra.

Ilyenek például a bombák kilövésére használt vetőcsövek, azok rögzítésére használt kalodák. Vagy a római gyertyát, illetve single shotot tartó szerkezetek, amelyekkel azok lövésiránya is beállítható. További fém-, illetve keményfa rekeszek az egy csoportban lévő vagy megtámasztást igénylő tűzijátéktelepek rögzítéséhez.

Említhetjük akár a tízmilliós összegért megvásárolható intelligens tűzijáték-tervező és -indító berendezéseket is. Ezek segítségével a termékek előre beállított, zenére ütemezett működtetése valósítható meg. És sorolhatnánk még tovább…

Természetesen egy magunk részére összeállított tűzijáték esetén ezekre legtöbbször semmi szükség. Aki azonban rendszeresen lő tűzijátékot, annak érdemes beszereznie egy néhány csatornás, rádiófrekvencián működő ún. hobbi indítószerkezetet. Ezek minden csatornájához 1 tűzijáték termék rögzíthető izzógyújtóval és távirányító segítségével 15-30 méterről is kényelmesen tudjuk működésbe hozni a tűzijátékokat. Az izzógyújtó egyébként pont olyan, mint amit a profik is használnak.

Ennek két végét egy gyorscsatlakozó segítségével a hobbi indító berendezésünk egyik csatornájába kell rögzíteni, a másik végét, ahol a tűzgyújtó fej van, azt pedig a terméken lévő gyújtózsinórra kell csatlakoztatni. Amikor a távirányítót megnyomjuk, az izzógyújtó feje egy másodpercig erős szúrólángot lövell ki, ezzel gyújtja meg a terméken lévő gyújtózsinórt. Nem kell küzdenünk a természeti elemekkel, széllel, hideggel, esővel, mint amikor gyufával vagy öngyújtóval próbálkozunk, az izzógyújtó kényelmes és biztos megoldás.

Egylövéses tűzijáték csövek

Egy cső, ami valamiféle talpazatra, általában műanyag talpra van rögzítve. Meggyújtás után a csőből 1 lövés repül ki és szórja szét effektjeit az égen. Látványuk nagyon változatos lehet. Minél nagyobb a cső, annál magasabbra repül és nagyobb effektet bont a lövés.

Hogyan kell használni?

Vegyük ki a csövet a csomagolásból, majd szedjük le a gyújtózsinórt védő narancssárga védőpapírt. (Kisebb csöveknél nem mindig van). Helyezzük talpával egyenes, szilárd talajra, majd oldalt állva gyújtsuk meg a zöld gyújtózsinórt. Távolodjunk el legalább 15 m-re, hogy jól lássuk az effektet.

Mikor használható?

Az F2 kategóriába tartozók egész évben, az F3-asok csak december 31-én este 18 óra és január 1. reggel 6 óra között.

Mire kell ügyelni?

Nem előírás, de javaslom, hogy a talpra tegyünk valamiféle nehezéket. Így kizárjuk annak lehetőségét, hogy meggyújtás követően, de még lövés előtt, az felborulhasson.

És azt tudtad, hogy...?

Olaszország volt az első európai ország, amelyik igazi mesterévé és fejlesztőjévé vált a pirotechnikának. Ők voltak az elsők például, akik petárdákat töltöttek bombába, így tették tűzijáték csőbe, majd lőtték fel a petárdabombát az égbe.